Kytara 4 staletí

Kdy: 05/03/2019, 19:00 - 20:00
Kde: Dům kultury

Kategorie:


Hodonínský koncert je premiérou koncertů pro turné po Brasilii!!!

Dům kultury Hodonín Vás zve na koncert Vladislava Bláhy, jediného českého kytaristy, který hrál recitál v Carnegie Hall v New Yorku. V kritice na tento koncert Bill Turner napsal: „Zvučnost, tón a znělost kytary byly plně využity až po okraj možností….: „Blaha zastává unikátní pozici v mezinárodní komunitě klasické kytary…“. Anglickým časopisem Musical Opinion označen jako „jeden z nejlepších kytaristů“, kritik Erik Eriksson v novinách Green Bay News v USA napsal: „Bláha náleží k nejlepším z nejlepších mezi skupinu výjimečných kytaristů dneška“. K Bláhovým úspěchům náleží vítězství ve 4 mezinárodních soutěžích v Markneukirchen, Německo, v Esztergom, Maďarsko, ve Volos, Řecko a v Kutné Hoře, rovněž bronzová medaile v soutěži Radio France v Paříži. 2x byl na titulní straně prestižního anglického časopisu Classical Guitar  s hlavním rozhovoem:

Vystupuje v řadě světových  metropolí: 5x New York /Carnegie Hall/, Londýn /mj. i v Royal Festival Hall a Conway Hall/, Tokio, Řím, Paříž, Berlín, Jakkarta, Havana, Buenos Aires, Los Angeles, Lima, Caracas, Chicago, Honkong, Madrid, Vídeň, Curych, Brusel, Moskva, Hanoj, ad. – ve 45 zemích Evropy, Asie, Latinské Ameriky a v USA (12x), kde obdržel Čestné občanství města Dallas. Mimo sólové činnosti spolupracuje s předními umělci: v duu se Zuzanou Lapčíkovou, cimbál, s Michaelou Fukačovou, violoncello, s Irenou Budweiserovou, zpěv, s houslemi – P. Šporcl, J. Svěcený, J. Novotný), Duo Guitarinet (klarinet a kytara) s Vítem Spilkou, Duo Guitaccord /kytara + J. Zámečník, bajan/, Brněnské instrumentální trio (kytara + J. Novotný, housle, J. Zámečník, bajan). Jeho nahrávky zahrnují 7 samostatných CD, dalších 6 CD v duu a ve spolupráci s dalšími umělci, dále pro TV a rozhlas zemí Evropy, USA, Mexika, Peru, Kuby, Vietnamu, Venezuely, Indonézie, Argentiny ad.

Bláha absolvoval studium na Konzervatoři Brno a VŠ studium na Hochschule f. Musik F.Liszt ve Weimaru v Německu, doktorandské studium na VŠMU v Bratislavě a habilitoval na docenta JAMU. Své interpretační umění zdokonalil na stážích u významných osobností: J. W. Duarte, Londýn, G. Crosskey na Royal Northern College v Anglii,  C. Cotsiolis  a A. Carlevaro.

Vladislav Bláha je docentem JAMU, pedagogem Konzervatoře Brno a externím pedagogem Univerzity Guanajuato, Mexiko. Vede mistrovské kursy na univerzitách a hudebních školách v USA (10x), v Mexiku (10 x), v Rakousku, v Německu a na řadě festivalů. Je ředitelem Mezinárodního kytarového festivalu BRNO a předsedou České kytarové společnosti. Je zván do mezinárodních porot prestižních soutěží (Benicasim, Mottola, Gorizia, Tychy,…). Vede edice kytarových not v Německu a v USA.

28 skladatelů ze 16 zemí mu věnovalo skladby, např.: J. W. Duarte, J. Morel, J. Cardosso, N. Koshkin, F. Kleynjans, A. Tučapský, M. Štědroň, M. Tesař ad. Jeho repertoár obsahuje skladby všech epoch včetně koncertů pro kytaru a orchestr J. Rodriga, M.M. Ponceho, A. Vivaldiho, K. Kohouta, A. Tučapského.

 

Koncert proběhne v kinosále kulturního domu. 

Vstupné 150 předprodej, 200 na místě

Předprodej bude zahájlen od 2.1. 2019 na Kulturním důmě Horní Valy, v Kině Svět Hodonín a Informačním centru města Hodonína nebo online prostřednictvím tlačítka rezervovat.

Kytara 4 staletí