Letní setkání s Borisem Prýglem a jeho hosty

Kdy: 17/08/2018, 19:00 - 20:30
Kde: Masarykovo náměstí

Kategorie:


Přivítejme společně léto slavnostním koncertem s hodonínským rodákem a mladou operní hvězdou Borisem Prýglem a jeho hosty. Spolu s Borisem Prýglem vystoupí i operní zpěvačka Národního divadla Doubravka Součková. Na klavír předvede své umění Alessandro Stefanelli. Posledním hostem je klavírista, zpěvák a korepetitor Ahmad Hedar. Koncert proběhne na Masarykově náměstí v Hodoníně pod širým nebem. Všichni jste srdečně zváni.

Vstup volný

SONY DSC

Boris Prýgl

Basbarytonista Boris Prýgl patří k nejtalentovanějším mladým pěvcům. Student Vysoké školy múzických umění v Bratislavě ve třídě Petera Mikuláše má na svém kontě již několik vítězství v pěveckých soutěžích včetně titulu absolutního vítěze Mezinárodní pěvecké soutěže Antonína Dvořáka v Karlových Varech v roce 2015, z níž si odnesl rovněž velké množství mimořádných cen jako Cenu Národního divadla v Praze, Divadla J. K. Tyla v Plzni, Cenu Mezinárodního hudebního festivalu Pražské jaro, Cenu Českého rozhlasu ad. K jeho zahraničním úspěchům patří 2. místo v Mezinárodní soutěži Ferruccia Tagliaviniho v Rakousku, spolu s cenou za nejlepší interpretaci díla W. A. Mozarta. V červenci 2017 se stal finalistou prestižní mezinárodní pěvecké soutěže Belvedere, které se konala v moskevské Opeře Helikon, a finalistou nejslavnější světové soutěže, Operalia Plácida Dominga, která se konala v hlavním městě Kazachstánu, v Astaně, a kde mu

byla udělena Cena Birgit Nilsson.

Více na: Nachtigall Artists

Doubravka Součková

Doubravka Součková se narodila v roce 1993 v Hodoníně. V roce 2015 absolvovala na brněnské konzervatoři, kde byla žačkou Blanky Morávkové. V rámci operního studia tu ztvárnila například roli Yum-Yum v opeře Mikado Arthura Sullivana, roli Hany v melodramu Zdeňka Fibicha Štědrý den a sopránové sólo v kantátě Svatební košile od Bohuslava Martinů. Absolvovala také mistrovské pěvecké kurzy v Karlových Varech u prof. Jürgena Hartfiela, maestra Antonia Carangela a dirigenta Františka Drse a dále mistrovské kurzy Adama Plachetky a Kateřiny Kněžíkové v Litni.  V roce 2015 byla přijata na Janáčkovu akademii múzických umění, kde se dále vzdělává pod vedením sopranistky Heleny Kaupové. Pro komorní operu  JAMU nastudovala role Koloraturní sopranistky v opeře Impresario v koncích Domenica Cimarosy, Královny noci v Mozartově Kouzelné flétně a Chytračky ve stejnojmenné opeře Carla Orffa. Aktivně se věnuje také koncertní činnosti. Spolupracovala s řadou českých symfonických orchestrů, například s Karlovarským symfonickým orchestrem, s orchestrem Masarykovy univerzity, s orchestrem konzervatoře Brno, Hodonínským symfonickým orchestrem či Police Symphony Orchestra. Získala ocenění řady soutěží, například Soutěžní přehlídky konzervatoří v Pardubicích, Pěvecké soutěže Olomouc či Mezinárodní pěvecké soutěže Antonína Dvořáka v Karlových Varech, kde získala i několik vedlejších ocenění. Pro Národní divadlo Praha nastudovala roli Oscara ve Verdiho Maškarním plese. V sezoně 2017/2018 ji čeká debut v roli Jana v opeře Její pastorkyňa Leoše Janáčka.

Zdroj: https://www.narodni-divadlo.cz/cs/umelec/doubravka-souckova

Alessandro Stefanelli

Alessandro Stefanelli, narozený v Tarantu v Itálii, studoval klavír a skladbu na Conservatorio di Musica v Monopoli. V sezóně 2016/17 byl členem klavírního programu mladých umělců v Teatro dell’Opera v Římě, kde se účastnil několika kurzů. Při zvláštních projektech vystupoval na hlavní scéně divadla Teatro dell’Opera jako „maestro al cembalo“, doprovodný pianista i jako sólista. Na Accademia del Belcanto Rodolfa Cellettiho dostal příležitost studovat s Fabio Luisim v rámci festivalu della Valle d’Itria. Tam také působil jako korepetitor na přípravě světové premiéry opery Le braci od Marca Tutina. Další pracovní závazky jej zavedly mj. do Říma, Neapole, Parmy, Verony, Innsbrucku a Vídně. Od sezony 2017/18 je klavíristou při operním studiu Bavorské státní opery.

Ahmad Hedar

Klavírista Ahmad Hedar, původem ze Sýrie, se narodil v Rychnově nad Kněžnou, ale celý život prožil v Praze. Již jako male dítě začal navštěvovat pěvecký sbor Pueri Gaudentes, se kterým vystupoval v mnoha evropských zemích a také jako člen dětského sboru státní opery. Přirozeným vyústěním jeho snah bylo studium klavíru na Hudební škole hlavního města Prahy, kde mu mentorem byl významný český klavírista Jan Bartoš.
Po maturitě na Gymnaziu Jaroslava Heyrovského v Praze, kde pod vedením Libora Sládka účinkoval v pěveckém sboru Besharmonie, zdokonaloval své pianistické umění na Konzervatoři Jaroslava Ježka pod dohledem uznávané klavíristky a pedagožky Iriny Fojtíkové Kondratěnko, jež ho připravila na přijímací zkoušky na Akademii múzických umění v Praze. Na této prestižní instituci studuje dodnes a je posluchačem ve třídě Martina Kasíka, PhD. Mezi jeho největší klavírní úspěchy patří 2. Cena na Celostatní soutěži ZUŠ 2008 a 5. Cena na Mezinárodní soutěži Fryderyka Chopina v Mariánských lázních.
Účastnil se masterclassů u významných pianistů: Paul Badura Skoda, Norbert Heller, Martin Ballý, Zenon Fishbein a Andrei Gavrilov. V roce 2009 a 2013 se stal stipendistou prestižních kurzů Prague Music Performance Festival.
Ahmad Hedar se kromě sólové hry na klavír věnuje zpěvu, a to jak opernímu, tak popovému. Účastnil se soutěže Československo hleda superstar, kde došel až do seminifnále.
Od roku 2011 do 2013 působil jako klavírista a aranžér v kapele zpěvačky Debbi, jenž za svou píseň Touch the Sun získala cenu Anděl za rok 2011. V operním zpěvu, v němž se zdokonaluje pod vedením Martina Vodrážky a maestra Paola de Napoliho, se stal laureátem soutěží Pražský pěvec, Olomoucká pěvecká soutěž, na nichž získal 1. a 2. cenu. Jako korepetitor spolupracoval s významnými pěvci – Pavel Černoch, Vladimír Chmelo a Radim Schwab. Pravidelně účinkuje na mezinárodním festivalu sborového zpěvu Bohemia Cantat, kde v roce 2014 ve světové premiéře provedl skladbu Prezidentská volba významného skladatele Vladimíra Franze.

Zdroj:http://runoperun.cz/o-nas/meedo/

Boris Prýgl

Doubravka Součková

 


Koncert