Oldřich Pinda – Tintinrin Lužický

Kdy: 29/06/2017 - 31/08/2017, 17:00
Kde: Regionální centrum města Hodonína

nahrávám mapu....

Kategorie:


Lužický rodák a patriot, malíř, kreslíř, grafik a autor drobné plastiky. Pindu od útlého dětství lákalo kreslit vše, co viděl kolem sebe. Postupně v sobě objevoval výrazný talent, který později zúročil v technice malby. I když neuspěl při pokusech o plnohodnotné výtvarné vzdělání, svou pílí a vytrvalostí se vypracoval v autora osobitých výtavrných děl a dílek.

Vernisáž proběhne 29. června 2017 v 17.00. Na kytaru zahraje Ivan Tvrdoň. Výstava potrvá do konce srpna.

V důsledku dětské obrny a následně i autohavárie se stal ve svých třiceti letech invalidním důchodcem. Tento svůj nový stav těžce nesl. Proto se začal výtvarnému umění věnovat plně, s vášnivým zaujetím. Byla to pro něj možnost, jak alespoň ve chvílích tvorby zapomenout na to, co ho trápilo, a na druhé straně vyjádřit své nejniternější pocity.

Oldřich Pinda žil bohémským životem. Řada jeho skic vznikla v lužických i hodonínských restauracích a hospůdkách, kam si čas od času zašel pro trochu té tekuté „útěchy“. Kreslil na vše, co mu přišlo pod ruku, v dobách dočasné finanční a materiálové nouze dokonce i na prázdné krabičky od cigaret…

V autorově tvorbě se odráží jeho bolavá, avšak citlivá duše. Hodně blízké mu byly meditativní, mnohdy až depresivní tendence v umění některých světových autorů.

 


výstava, výtvarné umění