Skutok sa stal

Kdy: 09/10/2020, 20:00 - 22:00
Kde: Dům kultury

Kategorie:


Režie: Barbora Berezňaková  •  Scénář: Barbora Berezňaková  •  Hrají: Oskar Fegyveres, Róbert Remiáš, Peter Tóth

Pokud nemáte vyjasněnou minulost, může vás dostihnout v budoucnosti. Brutální mafiánské praktiky na slovenské politické scéně 90. let otevřely dveře událostem nedávným. Dodnes nevysvětlená vražda bývalého policisty Róberta Remiáše v roce 1996, na které se podle všeho podílela slovenská tajná služba s posvěcením nejvyšších míst, zůstává velkou skvrnou na mladé slovenské demokracii. O rok dříve zrežírovala státní moc únos syna slovenského prezidenta, s nímž byl tehdejší premiér Vladimír Mečiar ve sporu. A Remiáš, který figuroval jako jediná spojka se svědkem únosu, se stal nepohodlným. Sugestivní dokument střídá žánry a způsoby filmového vyprávění, s jejichž pomocí autorka navozuje dramatický efekt i dobovou autenticitu 90. let. A v jistou chvíli se minulost šokujícím způsobem propojuje se současností.

Skutok sa stal je poetický film o nepoetické době, devadesátých letech na Slovensku. Únos prezidentova syna, Michala Kováče mladšího, následná vražda přítele korunního svědka, prezidentská amnestie Vladimíra Mečiara… Film byl oceněný jako nejlepší dokument na MFF Piešťany a získal také nominaci na slovenské národní ceny Slnko v sieti. V Česku byl film uveden na MFDF Ji.hlava a na Jednom světě. Vypráví sice o minulosti, ale ukazuje, jak jsou zločiny devadesátých let hluboce zakořeněny i do současnosti a ovlivňují naše životy až dodnes.

Festivalová uvedení a ocenění: MFF Varšava 2019, Cinematik Piešťany 2019 – Cena za nejlepší dokument, MFDF Ji.hlava 2019, Jeden Svět 2020, Beldocs 2020

Rok výroby: 2019

Země původu:

  • Česká republika
  • Slovensko

Vstupné: 120 Kč


film, kino